Barierki drogowe – Cenne zabezpieczenia ratujące życie

Barierki drogowe i inne urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – czym są i czy ich potrzebujemy? Stawia się je nie dla ozdoby. O tym w poniższym artykule.

Barierki drogowe – Jakie jest ich zadanie?

Barierki drogowe to nie element ozdobny. Stawia się je dla bezpieczeństwa. Okazuje się, że aby spełniały swoją rolę ochronną, muszą być wykonane zgodnie ze sztuką i spełniać wymogi określone europejską normą EN 1317. Bariera, która ma być bezpieczna nie powinna być zbyt sztywna ani całkiem niepodatna na odkształcenia. Wręcz przeciwnie – powinna być dość plastyczna, dać się odkształcić, a nawet przemieścić i nakierować auto na pierwotny tor ruchu. Bariery stawia się tam, gdzie po wypadnięciu z trasy podróżujący samochodem mogliby zostać narażeni na niebezpieczeństwo – zderzenie z twardą przeszkodą taką jak słup, wiadukt, ściana, albo stoczenie się z wysokiego nasypu czy skarpy (również do wody). Bariery chronią też ludzi przed pojazdami – np. pracujących na drogach czy wypoczywających w miejscach odpoczynku podróżnych na drogach szybkiego ruchu. Wielu osobom kojarzy się to jedynie ze zniszczonym autem, jednak w rzeczywistości to mogło być ratunkiem.

urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego – Barierki to nie wszystko

Według definicji urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) służą ochronie życia, zdrowia i mienia uczestników ruchu drogowego oraz osób pracujących na drodze, a nawet użytkowników terenów okalających. Mówiąc prościej, dzięki tym urządzeniom na drodze czy chodniku czujemy się bezpieczniej. W sklepach z takimi artykułami drogowymi możemy znaleźć między innymi:

Odpowiadając na pytanie czy potrzebujemy urządzeń służących do bezpieczeństwa na drodze, trzeb jasno stwierdzić: Tak. Statystyki pokazują, że dzięki balustradom, barierkom i tym podobnym życie uratowały setki tysięcy ludzi.