Czy opłaca się otworzyć własny salon kosmetyczny?

Zastanawiasz się, czy warto zostać kosmetyczką? Jeśli dobrze czujesz się w wykonywaniu makijażu, stylizowaniu paznokci i tym podobnych, a przy tym właściwie ci to wychodzi, powinnaś poważnie pomyśleć o założeniu własnego salonu kosmetycznego. Oczywiście trzeba pamiętać, że aktualny czas jest specyficzny. Podrożały nawet zwykłe pilniki do paznokci.  

Nawet pilniki do paznokci podrożały – Czy to się opłaca?

Mówią, że marzenia trzeba spełniać. Jeśli twoim marzeniem jest prowadzić własny salon kosmetyczny oczywiście możesz próbować. Jednak warto się zastanowić, czy taka inwestycja nie pogrąży cię finansowo. Podrożało dosłownie wszystko, nawet zwykłe, papierowe pilniki do paznokci czy typowe pilniki do akrylu. A przecież to najmniejsze koszty. Ale zapotrzebowanie na zabiegi regenerujące, upiększające i odmładzające wciąż rośnie. Choć wszystko drożeje, kobiety chcą dbać o swój wygląd – paznokcie, skórę, włosy i tym podobne. Wydaje się, że co jak co, ale salony fryzjerskie nie będą miały większych problemów z klientami. Dlatego, jeśli naprawdę czujesz się na siłach, by otwierać własny salon i masz ku temu wystarczające możliwości finansowe, uwzględniając nawet kolejna podwyżki, to nie wstrzymuj się i spełniaj marzenie.  Od czego zacząć?

pilnik do akrylu

Zacznij od biznesplanu  

Co powinien w sobie uwzględniać dobry biznesplan? Między innymi główne cele przedsiębiorstwa, prognozy dla biznesu, a także plan finansowy i awaryjny. Kolejnym, co musisz zrobić jest wpis do CEIDG. Najczęściej wybieraną formą prawną dla tego typu przedsiębiorstw jest jednoosobowa działalność gospodarcza. Jednak to nie koniec formalności. Pozostało jeszcze zgłoszenie do ZUS-u, podjęcie decyzji w zakresie zwolnienia z VAT, a także uzyskanie stosownych pozwoleń. Co ważne, od stycznia zeszłego roku salony kosmetyczne muszą korzystać z obowiązkowych kas fiskalnych online. Po załatwieniu wszelkiej papierologii  zadbaj o odpowiednią kadrę i wyposażenie.  

Nie zapomnij o reklamie  

Masz już salon? Nie zapomnij o marketingu. Szczególnie istotny jest ostatnio ten internetowy. Załóż firmowe konto na facebooku i instagramie. Promuj się na nich. Organizuj różne konkursy-rozdania. Dzięki temu zdobędziesz dużo klientów.