Jak zatrudnić Ukraińca? Przydatne wskazówki dla pracodawcy

W obecnych czasach wiele branż boryka się z problemem, który związany jest z brakiem pracowników. Szczególnie problem ten dotyczy branży budowlanej, produkcyjnej, czy rolnictwa. Rośnie popyt na pracowników z Ukrainy i Białorusi. Często pracodawcy zastanawiają się, jak zatrudnić Ukraińca. Zapoznaj się z artykułem i poznaj odpowiedź na to pytanie.

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy

Jeśli chcemy zatrudnić pracownika zza granicy – Ukrainy bądź Białorusi, to musi on posiadać ważną wizę oraz uprawnienia do pobytu na terytorium Polski. Każda osoba z Ukrainy chcąca podjąć pracę na terytorium RP powinna uzyskać zezwolenie na pracę. Można zatrudnić również na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy, nazywanym inaczej zaproszeniem do pracy.

Ukrainiec powinien posiadać dwa zezwolenia: do przebywania na terytorium Polski oraz do podjęcia pracy. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy Ukrainiec posiada zezwolenie na pobyt stały lub zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego.

Oferty pracy Nowa Sól

Jak zatrudnić Ukraińca – 4 proste kroki

W polskich firmach pojawia się coraz więcej obcokrajowców – najczęściej z Ukrainy oraz Białorusi. Przedsiębiorcy, którzy decydują się na ich zatrudnienie powinni skorzystać z profesjonalnej pomocy agencji zatrudnienia. Oferty pracy Nowa Sól przyciągają osoby spoza kraju. Zatrudnienie takiej osoby, wiąże się z wieloma formalnościami, dlatego ważne, aby były one dopilnowane. Jak zatrudnić Ukraińca?

Pierwszym krokiem jest wypełnienie oświadczenia oraz uiszczenie opłaty.

Następnie oświadczenie musi zostać zarejestrowane w PUP (Powiatowym Urzędzie Pracy).

Oryginał oświadczenia należy przekazać pracownikowi – jest ono podstawą do uzyskania przez cudzoziemca stałego pobytu wizy, w celu podjęcia zatrudnienia.

Ostatnim krokiem jest poinformowanie PUP o zatrudnieniu – musi to być wykonane w pierwszym dniu rozpoczęcia pracy.

Zatrudnienie Ukraińca lub osoby z innego kraju wiąże się z wieloma formalnościami. Ich niedopilnowanie niesie ze sobą przykre konsekwencje. Warto zatem skorzystać z profesjonalnych usług firm, które zajmują się zatrudnianiem obcokrajowców.